smedstorp-se-0
smedstorp-se-1
smedstorp-se-2
smedstorp-se-3
smedstorp-se-4
smedstorp-se-5
smedstorp-se-6
smedstorp-se-7
SMEDSTORP
Mittpunkten på Österlen

 

Nyhetsspalt 

 

Läs nyheterna här >>>

 

Nyheterna nedan kan blir lite svåra att läsa efter som innehållet är anpassat för att visas på en egen sida. 

Läs nyheterna här >>>

 

 

 

folkdakt  Berit Danielsson och 
Ann Margret Malmqvist
 

SPF Månadsmöte onsdagen den 8 mars

Traditioner, folkdräkter, seder o bruk.

På SPF Månadsmöte onsdagen den 8 mars var Ann Margret Malmqvist föreläsare och berätta om bl.a. o folkdans, som hon varit mycket engagerad i. 

Hon berättade också o gamla traditioner i Smedtorp och Gårdlösa och om ett folkdräktens historia.

Läs om mer om mötet och Ann Margrets berättelse >>> 


fritids vt 2023Fritidsgården Startar

Fritidsgården startar den 21/2. Klockslag, mellan 18-20.
Fritidsgården pågå i 8 veckor på Tisdagar, ev kan det bli en förlängning med 2 veckor. 


Årsmöte Smedstop.se 14 mars kl. 19:00

Föreningen Smedstorp.se håller årsmöte den 14 mars i medborgarhuset, alla medlemar hällsas välkomna.
Vi bjuder på fika. /Styrelsen.


Stick-kontakt på Biblioteket

2023-01-25
Hemstickat var årets julgåva 2022. 
Men vi behöver alltid värmande plagg, och har du själv skåpet fullt finns det andra som fryser. 
Kom och sticka på biblioteket i Smedstorp, varje måndag kl 17.00. 
Det finns garn 🧶 och stickor. 
Virkare  och brodöser är också Välkomna till en trevlig stund på vårt fina bibliotek. 
På måndag 30 januari skall vi prova att sticka estniska snedrutor. 
Måndag 6:e februari provar vi att sticka strumpor ”tå upp”. 

 

 

stickat

 

stickor

 


Ny grillplats 

2022-12-27
Kommunen har röjt och iordningställt en ny grilplats till oss i Gröneplan
Nu kan vi njuta vid den fantastiskt fina Grillen sittande på nya ditlagda stockarna. 
grilplats 
Tack till Kommun som tillmötes gick byafolkets Önskningar
 


 

Boul avslutBoulen tar nu vinteruppehåll

2022-10-04

Här var det bra kast i säsongens sista boule. 
Vi avslutade med korv grillning för gänget som trivdes på banan och med varandra och vädret.
Kom igen till våren
SPF Vitsippan och Hjärt och Lung österlen 


  


Aktiviteter / Kalender

 

Måndagar

Stick-kontakt på Biblioteket

2023-02-14

Kom och sticka på biblioteket i Smedstorp, varje måndag kl 17.00. Det finns garn och stickor. 
Virkare  och brodöser är också Välkomna till en trevlig stund på vårt fina bibliotek. 
/Agneta Sassersson

Boule

2022-10-05

Gör vinteruppehåll återkommer till våren.

Måndagar kl. 14.00 – 16.00 spelas det Boul på Frans Lindbergs väg. Der är SPF Vitsippan och HjärtLung som håller i det men alla intreserade är välkomna att delta.

 

Torsdagar

Loppisprylar mottages 

2022-06-15

Loppisprylar mottages Torsdagar mellan 18.00-19.00 i Brandstationen. Det går också bra att när som helst sätta saker i lastbilskåpet på baksidan av brandstationen
OBS! HELA OCH RENA. Ej böcker, stoppade möbler, sängar, madrasser och vitvaror.
Smedstorps Kamratförening

/Smedstorps IF

 


Information, alla dagar året runt. 

SIF samlar burkar Och flaskor

2022-06-15

Smedstorps IF samlar in alla sorters öl- och läskburkar och petflaskor, även de man inte får pant för. Dessa får de som förening sedan pengar för. Lämna gärna era burkar på Idrottsplatsen i en påse eller direkt i deras tunna som är avsedd för burkar. Ett enkelt sätt att stödja föreningen och samtidigt bli av med sina burkar. 

Tack på förhand SIF!  

 

Bli medlem i föreningen smedstorp.se

Föreningen smedstorp.se bevakar nyheter och aktuella händelser i Smedstorp för publicering på hemsidan. Den som önskar bidra med text eller bild kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Medlem erhåller emailadress @smedstorp.se
Självklart kan man också bli medlem även om man inte önskar någon emailadress.
Frågor kring medlemsskap kan göras på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 
Medlemsavgift 50 kr/år

Vårat bankgiro är 5301-3454


Arkiverade nyheter 2022 och framåt >>>

Arkiverade nyheter äldre >>>

 

SMEDSTORPS FÖRSTA SKOLOR

 

 

Du hittar information om Smedstorps skola idag under fliken Barn och Utbildning i fältet till vänster.

 

Folkskolan infördes i Sverige 1842 och den första skolan i Smedstorps församling byggdes i Tjustorp åren 1841-42 till en kostnad av 822 kronor och 12 öre. Enligt ritningen var skolhuset 25 alnar långt och 11 3/4 alnar brett.

Nils Göransson från Södra Kverrestad antogs som entreprenör och den första fjärdedelen av entreprenadsumman erlades 1 december 1841 och den sista fjärdedelen då skolhuset stod helt färdigt, lagom till skolstarten året efter.

 

skola-tjustorp-1842

  Tjustorps skola, byggd 1841-42, var Smedstorps
  första skola. Teckning av Frans Lindberg

skolsal-gardlosa  

  Skolsal i Gårdlösa Skola. Målning av Frans Lindberg

 

 

 

Med största sannolikhet hette den första skolläraren B O Willasson och enligt kunskapsförordningen från 1842 skulle den, som söker tjänst som lärare, visa gudsfruktan och sedlig vandel. Dessutom skulle den sökande avlägga prov inom specifika områden.

 

I september 1872 brann skolhuset ner till grunden efter ett åsknedslag. Blixten gick igenom en glasruta intill kakelugnsbänken där den dåvarande läraren Roswall och hans hustru just antänt halmen. Skolan återuppbyggdes på den gamla grunden.

 

År 1848 uppfördes Gårdlösa skola och då deltog samtliga bybor hemmahörande i Gårdlösa i bygget.
Efter järnvägens tillkomst 1882 växte bebyggelsen snabbt i anslutning till stationen i Smedstorp. Därför byggdes en ny skola i Smedstorp och den nya skolan blev gemensam för byarna Tjustorp och Gårdlösa.  Den gamla skolan i Gårdlösa såldes till en privatperson efter ha varit i bruk i endast 34 år.

 

Ljungstorps skola byggdes troligen 1890 och fungerade både som små- och folksskola. Skolan lades ner 1931 på grund av minskat barnantal sedan folkskolebarnen beordrats att gå till skolan i Smedstorp. Skolhuset såldes av kommunen till en privatperson.

 

Smedstorps Norra skola, som senare fick namnet Tunbyholms skola, byggdes åren 1847-48. Barnantalet kunde tidvis uppgå till 80-90 och läraren fick då ensam undervisa i alla ämnen.

Då man ansåg att vägsträckan från norra Tunby, Snogge och Flintelierna till Smedstorps Norra skola var för lång att gå, beslöt man på kyrkostämman 1876 att församlingen skulle köpa fastigheten Tunby 13 och starta skolverksamhet där. Skolan fick namnet Petersborg och den var både små- och folkskola till 1894 då man byggde ny folkskola för de äldre barnen.