Reportage

Alla nyare reportage visas här.
De visas med en liten bild och lite inledande text, klicka på rubriken eller “Läs vidare / fler bilder >>>” för att läsa hela reportaget.
Några tidiga 2024 reportage finns här >>>
och reportage från hemsidans start 2006 fram till 2024 finns i det äldre arkivet >>>

  • Luciafirande i Medborgarhuset, 2024 core

    Luciafirande i Medborgarhuset, 2024 Medborgarhuset var välbesökt när det återigen utspelade sig en luciahögtid när byns alldeles egna luciatåg tände stjärnor i ögonen på både stora och små. Åtta barn, i en härlig blandning av åldrar, skapade tillsammans ett magisk och perfekt Luciatåg. Tåget ramades in på ett alldeles särskilt sätt av två “stora Lucior”

    Läs vidare / fler bilder >>>

  • SPF Vitsippan Utflykt till kvarnen core

    Kvarnen i Smedstorp

    SPF Vitsippan Utflykt till kvarnen SPF Vitsippan på utflykt den 4 september 2024 Samling vid medborgarhuset, där Berit och Christer Danielsson hämtade upp oss med traktor och vagn. Utflyktsmålet för dagen var kvarnen vid smedstorpsdammen. Kvarnens ägare Christina Persson tog emot oss och berättade om kvarnen och att det även funnits mejeri och smedja i

    Läs vidare / fler bilder >>>

  • Ullspinnerit i Tommarp får besök av SPF Vitsippan core

    Ullspinnerit i Tommarp får besök av SPF Vitsippan Hans Hernedahl berätar om spinneriets historia, några anektoter och visar film från spinneriet när det var i drift. En vacker majdag gjorde SPF Vitsippan i Smedstorp en utflykt till Ullspinneriet Tommarp. Där driver Hans Hernedahl numera ett museum, där de gamla maskinerna visar på en imponerande verksamhet

    Läs vidare / fler bilder >>>