smedstorp se

Valborg i Gröne Plan

2019-05-05

 

Än en gång var vi där då det var dags att fira in våren. Veckorna innan rasade eldar i skogar på flera håll i vårt land. Jag var faktiskt orolig att det inte skulle kunna gå att tända vårt vackra bål detta år. Men Byalaget var som vanligt optimistiska och förberedde för en fin tradition i vår by. Som på beställning kom regnet sista helgen i april och vi vågade tro på ett vårfirande även i år.


Med vackert väder, då man faktiskt inte behövde använda vinterjackan, kom Valborgsmässoafton och vi var många som samlades vid bålet. Ett säkert vårtecken i vår by är majgökarna och även i år sjöng de vårsånger medan vi kunde njuta av bålet som tändes. För de som ville fanns det grillad korv till försäljning och killarna där sålde slut i ett nafs. 


Vi tackar dessa korvgrillare, majgökarna och byalaget för en mysig kväll i gemenskap.

 

Text Maria Edstrand Andersson

Foto Håkan Gottberger

 

 

 

 

DSCF5904 

 

 

 DSCF5909   DSCF5898   DSCF5932 
 DSCF5896   DSCF5880   DSCF5930 
 DSCF5933